?>

Kaip išsirinkti sveikatai palankų šokoladą? + naminio šokolado receptas

Devyni žmonės iš dešimties jį dievina, daugiau nei pusė negali be jo apsieiti – mums jis toks skanus. Jį mėgsta dideli ir maži, bet ar žinome, koks šokoladas palankiausias mūsų sveikatai?
Ar prisimenate tuos laikus, kai šokolado pasirinkimas buvo labai paprastas: lentynose gulėdavo pieniškas, baltasis arba juodasis. Niekas neskaitydavo etikečių, nesigilindavo į ten rašomus skaičius. Bet dabar, kai jau suvokiame maisto poveikį sveikatai, elgiamės kitaip ir pradedame skaityti.

Šokoladas

O etiketėje – daug skaičiukų, nežinomų sudedamųjų dalių pavadinimų… Ar dažnai pasimetate tarp jų? Štai, pavyzdžiui, ar žinote, kad procentai, parašyti ant šokolado pakuotės, nurodo, kokią dalį šiame šokolade sudaro natūrali kakavos masė, o būtent joje ir slypi visos naudingosios medžiagos. Likusius procentus sudaro cukrus, priedai ir kiti komponentai.
Geriausia yra rinktis juodąjį šokoladą, kuriame yra ne mažiau 70 procentų kakavos, o jeigu mėgstate kartumą – drąsiai galite rinktis 90-ies procentū. Išties kokybišką šokoladą galima pagaminti vos iš 3 ingredientų: kakavos masės, kakavos sviesto ir cukraus. Bet juk ne taip viskas paprasta – gamintojas nori kuo ilgiau išlaikyti patrauklų šokolado vaizdą bei skonį, todėl sudedamosiose dalyse galima rasti įvairių priedų. Tokių, kaip sojų lecitinas, dažikliai, kvapikliai, skonio stiprikliai, saldikliai ir kiti.

Sojų lecitino yra dedama labai mažai, todėl žalos sveikatai jis neturėtų padaryti. Žinoma, jei nesate alergiškas sojų produktams. Dėl įvairių dažiklių, saldiklių, kvapiklių – patariama šokoladą rinktis be jų, mat šie sukelia įvairių sveikatos negalavimų. Taip pat sudėtyje neturėtų būti tansriebalų, dar kitaip vadinamų hidrintais riebalais. Jie nėra būtini šokolado gamybai ir gali paskatinti širdies, kraujagyslių ligas bei didinti nutukimo riziką. Geriau tokio šokolado nepirkti. Ir apskritai – geriau rinktis tokį, kurio sudėtinių dalių eilutė – kuo trumpesnė.
Pieniško šokolado mėgėjai turės susitaikyti su karčia tiesa: gomurys gal ir pritaria šiam pasirinkimui, bet organizmas mums tikrai nepadėkos.

2003 metų tyrimas, atliktas Nacionalinio produktų ir mitybos tyrimų institutas atskleidė, kad juodasis šokoladas 20-čia procentų padidina apsaugančių molekulių koncentraciją kraujyje, na o pieniškas nedaro jokio poveikio. Kokia priežastis? Pieno molekulės medžioja flavanoidus – kakavmedžio vaisiaus molekules, turinčias apsauginę funkciją. Netgi manoma, kad juodasis šokoladas netenka visos galios, jei vartojamas užsigeriant stikline pieno. Be to, pieniškas šokoladas teoriškai negali būti vadinamas šokoladu, nes jame yra ne natūralios kakavos, o tik 20 proc. kakavos sviesto, cukraus, pieno ir kitų maistinių priedų.

Taigi mėgaukimės juoduoju šokoladu, kuriame yra ne mažiau 70 proc. kakavos. Bet ir tokiu nepiktnaudžiaukime!

 

Naminio šokolado receptas

Namuose pasigaminti šokoladą išties nėra sudėtinga! Prireiks kelių ingredeintų ir turėsite daug sveikesnį variantą. Galite šokoladą gardinti riešutais, džiovintais vaisiais, kokoso drožlėmis.

Receptą rasite čia.

Naminis šokoladas